Car- Sharing – auto na minuty do Twoich usług

Co to jest?

To system krótkookresowego wypożyczania samochodów osobowych. W 2017 roku w Polsce dostępne do wypożyczenia były ponad 2 tysiące samochodów, w tym roku przewiduje się prawdziwy bum na ten trend. Usługa dostępna w większych miastach w naszym kraju, takich jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań czy Trójmiasto.

Jak działa ten system?

W zależności od operatora mogą być to proste systemy, w których użytkownik odbiera kluczyki osobiście, aż po w pełni zautomatyzowane systemy, w których wystarczy tylko pobrać aplikację. Następnie rejestracja i już można wyszukać samochód z naszej okolicy. Aplikacja podaje dokładny adres pojazdu, jego numer boczny, zaznacza trasę dojścia oraz orientacyjny czas dotarcia do pojazdu.

Małe firmy oferujące usługę car – sharing posiadają zazwyczaj tylko kilka miejsc parkingowych dla swoich pojazdów, natomiast większe oferują pozostawienie samochodu w dowolnym miejscu, ale w lokalizacji, w której funkcjonują np. na terenie Krakowa.

Koszty?

W tym wypadku wszystko zależne jest od operatora. Można zauważyć jednak pewne elementy wspólne. Zazwyczaj na koszt takiej usługi, składają się trzy parametry. Pierwszym z nich jest ilość przejechanych kilometrów, drugim jest czas – płacimy za każdą minutę jazdy. Trzecim są postoje za nie również doliczona zostanie kolejna opłata.

Przedział cenowy za wszystkie trzy parametry łącznie waha się w granicach od 1,20 do 2,50 złotych. Do tego różnicują się one jeszcze o wybrany przez klienta model samochodu, zdarza się także, że operator nalicza opłatę za rejestrację. Niekiedy użytkownik zobowiązany jest do zatankowania pojazdu czy wniesienia opłaty rejestracyjnej.

Bardziej rozbudowane systemy oferują swoim klientom przeliczenie kosztów danej trasy jeszcze przed jej rozpoczęciem. Wystarczy wejść na stronę internetową operatora wpisać adres lub wybrać lokalizacje na mapie. W odpowiedzi otrzymamy kosz wskazanej trasy wraz z jej długością i średnim czasem podróży.

Czym różni się car-sharing od tradycyjnych wypożyczalni?

Po pierwsze odbiór, zwrot oraz rejestracja samochodu leżą po stronie użytkownika. Po drugie pojazd można wypożyczyć na minuty, godziny, ale i na dni. Po trzecie samochody rozmieszczone są w naszej okolicy i dotrzeć do nich można publicznymi środkami transportu.

Ponadto nie ma tutaj ograniczeń ze względu na biuro firmy, cały proces odbywa się bezosobowo, co znacznie usprawnia jego działanie. Do tego zazwyczaj paliwo, sprzątanie i koszty ubezpieczenia są wliczone w cenę usługi.

Po co nam taki system?

Ideą systemu jest nastawienie na transport znajdujący się zawsze w zasięgu ręki. W kwestii dużych miast ma on być alternatywą dla taksówek. Jest to także oferta skierowana do klientów biznesowych, którzy cenią sobie komfort i czas oraz do osób, które potrzebują pojazdu, żeby zrobić zakupy czy załatwiają jednorazowe sprawy. Posiadanie auta dla nich to zbyt duży koszt a jednorazowe wypożyczenie samochodu jest bardziej opłacalne.

Naszym zdaniem pomysł bardzo ciekawy, liczymy, że zawita także do mniejszych miast na terenie naszego kraju, bo na całym świecie car- sharing jest bardzo popularną usługą.