Bakterie wiszą w powietrzu…

Pierwsza klimatyzacja powstała 1993 roku. Stanowiła bardzo drogi a co za tym idzie luksusowy dodatek wyposażenia limuzyn w USA. Mało kto mógł sobie wtedy pozwolić na taki system. Obecnie klimatyzacja jest standardowym wyposażeniem produkowanych samochodów i większość kierowców nie wyobraża sobie komfortowej jazdy w upalne dni bez niej.

Jak to działa?

Ciepłe powietrze schładzane jest przez czynnik chłodniczy, jest to cykliczna zmiana stanu skupienia z ciekłego na lotny. I tak oto ze skwaru, powietrze obniża temperaturę do przyjemnego chłodku. Działanie tego urządzenia można porównać z funkcjonowaniem lodówki.


Oto co zrobić, aby klimatyzacja z powodzeniem służyłam nam cały rok:

1. Wietrzenie samochodu – jeżeli korzystasz z klimatyzacji w gorące dni, najpierw przewietrz auto. W nagrzany do czerwoności pojeździe człowiek czuje się jak w saunie. W okresie letnim temperatura w samochodzie potrafi przewyższyć tę na zewnątrz. Dzięki wietrzeniu można wyrównać różnicę i powietrze schłodzi się szybciej.

2. Korzystaj cały rok – nawet w chłodniejsze dni postaraj się chociaż raz w tygodniu uruchomić klimatyzację, aby olej, który jest rozprowadzany przez czynnik chłodzący nie osadzał się na częściach urządzenia, bo przy jej ponownym uruchomieniu sprężarka nie będzie dostatecznie nasmarowana, co może spowodować awarię.

3. Odparuj szyby – w przypadku, kiedy nie jest konieczne ochłodzenie powietrza przez klimatyzację, można użyć jej, aby odparować szyby. Zajmie to mniej czasu niż standardowe ogrzewanie a przy okazji usunie wilgoć z pojazdu.

4. Zamknij okno – dzięki temu powietrze w samochodzie schłodzi się dużo szybciej.

5. Nabijanie klimatyzacji – polega na uzupełnieniu czynnika chłodniczego, który podczas użytkowania systemu klimatyzacyjnego regularnie ubywa. Standarem jest utrata ok.10% czynnika rocznie, jeśli ubytek jest większy należy sprawdzić szczelność klimatyzacji.

6. Cykliczne przeglądy – raz w roku to minimum, chyba że jeździsz w trudnych warunkach takich jak: zatłoczone, zanieczyszczone miasta, parkujesz przy drzewach wtedy poł roku to Twój deadline. Są również opinie, iż przegląd należy wykonać po przejechaniu 10 tys. kilometrów.


Na  co zwrócić uwagę podczas przeglądu?

Po pierwsze należy wymienić filtr kabinowy nazywany przeciwpyłowym. Po drugie czyszczenie klimatyzacji, czyli dezynfekcja i odgrzybianie taki zabieg wykonywany jest za pomocą ozonowania lub ultradźwięków pozwala pozbyć się m.in. nieprzyjemnego zapachu.
Po trzecie wymiana osuszacza proponujemy co dwa lata. Dobra kondycja tej części układu klimatyzacyjnego zapobiega gromadzeniu się wilgoci, która stanowi idealne podłoże do rozwoju bakterii i grzybów.


Klimatyzacja to nie tylko wynalazek, który zapewni kierowcy i jego pasażerom komfortową podróż z przyjemnym chłodkiem. Gromadzące się w niej zanieczyszczenia mogą być przyczyną infekcji a nawet astmy. Jeśli z układu klimatyzacyjnego wydobywa się nie przyjemny zapach to znak, iż gromadzą się w niej bakterie lub grzyby. Wtedy koniecznie udaj się do serwisu na jej przegląd. Wygoda i komfort jazdy są ważna, ale zdrowie ważniejsze.

Kierowco sprawdź, kiedy przypada twój termin przeglądu klimy? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *